Çin Takvimi

Cinsiyet Tahmini

Açıklama

Sık Sorulan Sorular

Çin takvimi mantığı nedir?
Çin Takvimi'nin mantığı, anne adayının yaşı ve hamileliğin tahmini ayına göre bebeğin cinsiyetini tahmin etmek üzerine kuruludur. Takvim, geleneksel olarak ay takvimine dayanır ve her yıl bir hayvan sembolüne sahip olan 12 yıllık bir döngü kullanır.
Çin takvimi amacı nedir?
Zamanı ölçmenin binlerce yıllık bir geçmişi vardır ve bu geçmişin en önemli parçalarından biri Çin takvimi nedir sorusunun cevabıdır. Ay ve güneşin döngülerine dayanan bu eski takvim sistemi, hem tarım hem de günlük yaşam için gerekli olan zamanı belirlemekte kullanılmıştır.
Çin takvimi kesin sonuç verir mi?
Çin Takvimi, hamilelik döneminde cinsiyet belirlemek için kullanılan en eski yöntemlerden biridir. Çin'de yaklaşık 700 yıldır kullanılan bu yöntem, %98 oranında doğru sonuçlar verdiği iddia edilmektedir.
Çin takvimi hangi yaş aralığın da hesaplanır?
Esas adı Çin Cinsiyet Tahmin Tablosu olan bu takvimin, 18-45 yaş aralığındaki hamile kadınların mevcut yaşına ve hamile kaldığı aya göre bebeğin cinsiyetini gösterdiğine inanılıyor.
Çin takvimine göre ne zaman doğum yaparım
Bebeklerin cinsiyetinin hesaplanabildiği bu takvim, birleşik bir güneş ve ay takvimidir. Çocuğun beklenen cinsiyeti, anne adayının yaşına (Gebe kalma anında) ve gebe kaldığı aya göre belirlenir. İlk adım, annenin ay yaşını hesaplamaktır. Bunun için hamilelik süresine karşılık gelen doğum tarihinize 266 gün eklenir.26 Nis 2021
Bebeğin cinsiyetini nasıl tahmin ederiz
Cinsiyet belirleme aşamasında uzman, bebeğin pelvis bölgesini ve genital organlarını incelemek için ultrason probunu karın bölgesine yerleştirir. Uzman, bebeğin genital organlarının görüntülerini elde eder. Eğer bebeğin genital organları net bir şekilde görülürse, cinsiyet tahmin edilebilir.27 Eyl 2023
Çin takviminde yanılma payı var mıdır?
Sadece bir gelenek ve inanışın meyvesi olan Çin takvimi, tıbbi anlamda herhangi bir kesinlik sunamaz. Çin takvimi üzerinden yapılacak bebek cinsiyeti belirlemelerinde, sadece %50 oranında doğruluk payı olduğu ve doğacak bebeklerin kız ya da erkek olma ihtimalinin eşit görüldüğü bilinmelidir.

Çin takvimi, Ay-Güneş takvimi olarak da bilinen ve yılları, ayları ve günleri astronomik olaylara göre hesaplayan bir takvim sistemidir. Güneş yılının uzunluğunu takip etmek için 12 aya ve her yıl eklenen bir veya iki ara aya sahip 19 yıllık bir döngü kullanır.

Çin takvimihesaplaması, MÖ 2. binyıla kadar uzanan uzun bir geçmişe sahiptir ve Çin, Vietnam, Kore ve Japonya gibi Doğu Asya ülkelerinde hala yaygın olarak kullanılmaktadır.

Çin Takviminin Özellikleri:

  • 12 Hayvan Döngüsü: Her yıl, sıçan, öküz, kaplan, tavşan, ejderha, yılan, at, keçi, maymun, horoz, köpek ve domuz olmak üzere 12 hayvandan biriyle ilişkilendirilir.
  • Beş Element Döngüsü: Her yıl, tahta, ateş, toprak, metal ve su olmak üzere Beş elementten biriyle de ilişkilendirilir.
  • Ay Dönemleri: Aylar, yeni ayın ilk görünümüne göre belirlenir.
  • Güneş Terimleri: Güneş yılının mevsimlerini ve önemli dönüm noktalarını işaret eden 24 güneş terimi vardır.

Çin Takviminin Kullanımları:

  • Tatilleri Belirlemek: Çin Yeni Yılı, Fener Festivali ve Ejderha Tekne Festivali gibi geleneksel Çin tatilleri Çin takvimine göre belirlenir.
  • Tarım Faaliyetleri: Çin takvimi, ekim, hasat ve sulama gibi tarım faaliyetleri için bir rehber olarak kullanılır.
  • Falcılık: Çin takvimi, kişisel kader ve gelecek olaylar hakkında tahminler yapmak için kullanılır.

Çin Takvimi ve Miladi Takvim Arasındaki Farklar:

  • Yıl Uzunluğu: Çin takvimi yılı, miladi takvim yılından yaklaşık 11 gün daha kısadır. Bu nedenle, Çin takvimine göre aynı tarih miladi takvimde farklı bir güne denk gelebilir.
  • Ay Sayısı: Çin takviminde her yıl 12 veya 13 ay bulunurken, miladi takvimde her yıl 12 ay bulunur.
  • Başlangıç Noktası: Miladi takvimden yaklaşık bir ay önce başlar.